نشست تخصصی ارزش‌های اجتماعی و اخلاق در فناوری­های نوین [1]

نوشته شده توسط : kasra در تاریخ جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۸۶
Congress [2]
نشست تخصصی با موضوع ارزش‌های اجتماعی و اخلاق در فناوری­های نوین زیستی برگزار می‌شود.
یکی از مهمترین مباحث معاصر، مطالعات ژنوم بویژه انجام پروژه ژنوم انسانی است که با شناخت حدود سی هزار ژن و تقریبا 3 میلیارد جفت باز آلی تشکیل دهنده DNA انسانی، ذخیره اطلاعات به دست آمده و بهره‌گیری از اطلاعات ژنوم در فرایندهای دست‌ورزی ژنی می‌باشد که از دهه 90 میلادی رو به توسعه بوده است و طی سال‌های اخیر بهره‌برداری گسترده از اطلاعات به دست آمده، ملاحظات اخلاقی، قانونی و اجتماعی مرتبط را بر انگیخته است.
پیشرفت‌های سریع و گسترده در حوزه‌های علوم بویژه فناوری‌های مبتنی بر مولکول‌های زیستی، ژن و سلول و توانایی دانشمندان در انجام دستکاری‌های ژنتیکی و خلق موجودات تغییر یافته و جدید که امروزه در زمینه‌های مختلف زیر، دستاوردهای عمده ای را در بر داشته است:
1- انجام صدها پروژه مرتبط با ژنوم
2- آغاز اجرای پروژه های تنوع زیستی
3- شناسایی عوامل موثر در ایجاد بیماریها
4- تولید گسترده و اقتصادی فراورده های بیولوژیک در سطح سلول
5- استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در ساخت مدل های خاص برای مطالعه نواقص سلولی و مولکولی
6- تولید و بهره برداری گسترده از گیاهان تراریخت و محصولات آنها
 
از سوی دیگر مداخلات گسترده در شرایط زیست محیطی، اکوسیستم و طبیعت موجودات زنده، چالش‌های جدی زیادی را در حوزه‌های اخلاق و مذهب به وجود آورده است و در این میان از برخوردهای بسیار افراطی بعضی مکاتب که پیشرفت علم در این حوزه‌ها را به طور کلی حرکت در مسیر ممنوعه تلقی نموده تا تفریط گسترده در بعضی مکاتب مبتنی بر اومانیسم و ماده گرائی که هر گونه مداخله در جهت رفع نیاز انسان را مجاز می‌شمارند، دانشمندان این حوزه را با بحران فکری مواجه می‌نمایند .
مبانی دین پویا و مبتنی بر اجتهاد در اسلام، ایجاب می‌نماید که فقها، فلاسفه و دانشمندان حوزه علوم اسلامی در تعامل با متخصصین حوزه سلولی، مولکولی، ژنتیک و فناوری‌های زیستی به تبیین موضوع پرداخته و با اتکا به قرآن و سنت پاسخ به سئوالات کلیدی در این زمینه را پاسخ گویند. سوالاتی مانند:
 
     1 -  مرزها و محدودیت‌های فناوری‌های زیستی بویژه دست‌ورزی ژنی از دیدگاه اسلام کجاست؟
2- در حقوق انسان قاعده لاضرر و لاضرار جاری است، از دیدگاه اسلام این مسئله برای حیوان و گیاه چگونه است؟ (حیوان یا گیاه سالم برای اهداف کنجکاوانه که بعضا به نتایج مهم برای سلامت انسان منتهی می‌شود، مورد دستکاری ژنتیک قرار می‌گیرند.)
3- مداخله در اکوسیستم و ایجاد شرایط خاص زیست محیطی بعضا مستلزم تغییر در وضعیت حیاتی برخی موجودات می‌گردد تا حدی که مثلا برای کنترل یک بیماری، نسل گونه‌ای از حشرات منقرض می‌گردد، حد مجاز مداخلات از منظر مکتب اسلام تا کجاست؟
4- امروزه بشر می‌تواند با دستکاری ژنی، بدن یک حیوان (مثل گوسفند) را به مثابه یک کارخانه تولید دارو مورد استفاده قرار دهد، به طوری که شیر حیوان سرشار از فراورده‌های خاص دارویی گردد. آیا بشر اجازه دارد برای منافع خود، هر نوع دستکاری روی حیوان انجام دهد؟ مسئولیت حفظ نسل اصلی به عهده کیست؟
 
در این راستا انجمن بیوتکنولوژی ایران در نظر دارد با مشارکت پژوهشکده فناوری‌های نوین زیستی دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله(عج) و حمایت معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز تحقیقات اخلاق و تاریخ پزشکی و همکاری موثر پژوهشکده تحقیقات اسلامی قم، حوزه های علمیه و متخصصین ذیربط با برگزاری یک گارگاه هم اندیشی، به تبیین فلسفی و کلامی در تسخیر دانشمندان در موجودات زنده، مبانی و حد منفعت مشروع و قواعد شرع در کار با حیوانات و گیاهان آزمایشگاهی بپردازد. طبعا این تلاش و همفکری باید تا مرحله وصول به راه‌های منطقی و تبدیل نیازهای توسعه علم در کنار اخلاق و مراعات ارزش‌ها و تدوین به قوانین عملی و قابل اجرا در جامعه استمرار یابد.
در این این راستا از شما مراجه کننده محترم به سایت شبکه پزشکی مولکولی نیز دعوت به عمل می‌آید تا با مشارکت فکری خود در این عرصه ما را یاری نموده و ضمن راهنمایی کلی، موضوعات خاصی که می‌تواند به عنوان محورهای این نشست مفید واقع گردد، را معرفی فرمایید.
                                                                
آدرس دبیرخانه همایش: تهران- خیابان ملاصدرا- دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله(ع)- اداره تحقیقات و فناوری
 
تلفکس:  88040106-021
نشست تخصصی ارزش‌های اجتماعی و اخلاق در فناوری­های نوین | ورود/ایجاد حساب کاربری [3] | 1 نظر ارسال شده است
ما در قبال نظرات پاسخگو نیستیم.

!!!WOW!!!50236

(امتیاز: 0)
توسط Anonymous در تاریخ یكشنبه، ۰۴ فروردین ۱۳۸۷
Hey. I'm from Zimbabve

لینک های مرتبط
  [1] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&file=article&sid=15
  [2] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&catid=&topic=3
  [3] https://irmolmednet.ir/html/user.php