(3 الی 4 آبان 1393)Progeny 7 Workshop [1]

نوشته شده توسط : ahmadvand در تاریخ چهارشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۳
News [2]
کارگاه 2 روزه " معرفی و آموزش نرم افزار پروژنی"
شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در نظر دارد از تاریخ 3 لغایت 4 آبان ماه 93 کارگاه دو روزه "معرفی و آموزش نرم افزار پروژنی" (تئوری – عملی) را با همکاری پژوهشکده علوم غدد رون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار نماید.
مقدمه و معرفی کاربردهای کارگاه:
بر اساس چشم انداز سند نقشه جامع علمی کشور تا سال 1404 تعداد مراکز دانشگاهی و در کنار آن پژوهشگاه ها، پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی رو به افزایش می باشد. با افزایش این مراکز و همچنین با حضور نیرو های متخصص در زمینه های مرتبط میزان داده ها نیز افزایش می یابد. در زمینه تحقیقات پزشکی، اطلاعات مربوط به بیماران نیز رو به افزایش می باشد و جهت مدیریت این داده ها نیاز به یک نرم افزار جامع می باشد.
ارتباط تنگاتنگ بالین و آزمایشگاه از ضروریات عرصه ژنتیک پزشکی است. همان گونه که در بسیاری از بیماری ها تشخیص قطعی، پیش بینی پروگنوز بیماری و یا انتخاب شیوه درمانی وابسته به بررسی های ژنتیکی می باشند، نتایج حاصل از آزمایش های ژنتیکی نیز بدون در اختیار داشتن اطلاعات شجره نامه و یافته های بالینی قابل تفسیر نمی باشند. یکی از مهمترین روش های حفظ این ارتباط، ثبت اطلاعات مربوط به یافته های بالینی و آزمایشگاهی به صورت integrated در یک بانک اطلاعاتی واحد می باشد. نرم افزار پروژنی به دلیل توانایی های خاصی که در زمینه رسم شجره نامه و ورود اطلاعات بالینی و آزمایشگاهی به صورت دلخواه در اختیار کاربر قرار می دهد، ابزاری بسیار قدرتمند در راستای ثبت اطلاعات بیماران و نتایج آزمایش های بالینی و آزمایشگاهی می باشد.

به طور کلی کاربری های این کارگاه در سه گروه زیر طبقه بندی می شوند:

1-Clinical: کاربری اصلی این قسمت رسم شجره نامه و ثبت اطلاعات بالینی، سوابق بیماری، نتایج یافته های کلینیکی و پاراکلینیکی و دیگر داده های مربوط به بیمار می باشد.

2-Lims: این بخش از نرم افزار جهت ثبت اطلاعات مربوط به نمونه های آزمایشگاهی بیماران، مراحل مختلف تست های ژنتیکی انجام شده و نتایج آنان و دیگر اطلاعات مربوط به نگهداری نمونه در آزمایشگاه طراحی شده است.

3-Lab: در این بخش از نرم افزار می توان نتایج حاصل از بررسی مارکر های ژنتیکی بیماران (SNP genotyping) را در بانک اطلاعاتی مربوطه وارد نمود.
با توجه به اینکه همه داده های مربوط به هر سه بخش فوق در یک بانک اطلاعاتی واحد ثبت می شوند، جنبه های مختلف بالینی و آزمایشگاهی یک نمونه به صورت integrated قابل دسترسی خواهند بود.

سر فصل های کارگاه:
در این کارگاه قابلیت های مختلف نرم افزار به شرح زیر آموزش داده خواهند شد:
1- رسم شجره نامه
2- مشخص کردن بیماران با آیکون های تعریف شده در شجره نامه
3- تعریف field های مورد نیاز
4- طراحی فرم های مخصوص ثبت اطلاعات کلی شجره نامه
5- طراحی فرم های مخصوص ثبت اطلاعات افراد
6- طراحی smart lists به شکل مورد نیاز
7- ورود داده های ثبت شده در نرم افزار به دیگر نرم افزارهای مورد استفاده (Access, Excel, ... )

گروه مخاطبین (گروه هدف):

این کارگاه برای کلیه مراکز تحقیقاتی مرتبط با علوم پزشکی، بیمارستان ها و پزشکان و متخصصین ژنتیکی که در زمینه مشاوره ژنتیک و تشخیص بیماری های ژنتیکی فعالیت می کنند و همچنین برای کلیه رشته های علوم پایه و پزشکان عمومی و دکترای حرفه ای و دکترای علوم آزمایشگاهی و نیز کارشناسان علوم آزمایشگاهی کاربرد دارد.

زمان:
3-4 آبان 1393

محل اجرا:
انستیتو پاستور ایران

تلفن ثبت نام:
66954324ـ021

توجه:
این کارگاه دارای تائیدیه و گواهی های شبکه پزشکی مولکولی وزارت بهداشت و پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و همچنین دارای امتیاز باز آموزی از وزارت بهداشت می باشد.
(3 الی 4 آبان 1393)Progeny 7 Workshop | ورود/ایجاد حساب کاربری [3] | 0 نظر ارسال شده است
ما در قبال نظرات پاسخگو نیستیم.
لینک های مرتبط
  [1] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&file=article&sid=147
  [2] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&catid=&topic=1
  [3] https://irmolmednet.ir/html/user.php