کارگاه پیشگویی ساختار سه بعدی پروتئین 3D protein structure prediction [1]

نوشته شده توسط : ahmadvand در تاریخ سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۳
Workshops [2]
شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی وزارت بهداشت در نظر دارد از تاریخ 27 لغایت 28 مهرماه 93 کارگاه دو روزه "پیشگویی ساختار سه بعدی پروتئین 3D protein structure prediction"(تئوری – عملی) را با همکاری انجمنهای ژنتیک ایران و بیوتکنولوژی ایران و ایمنی زیستی ایران برگزار نماید.
مقدمه و معرفی کاربردهای کارگاه :

تعیین ساختار سه بعدی پروتئین های یکی از مباحث مهم در علوم بیوتکنولوژی می باشد. که برای طراحی پروتئین های درمانی و طراحی ترکیبات مهارکننده مبتنی بر ساختار از اهمیت خاصی برخوردار است. در حال حاضر سه روش برای تعیین ساختار سه بعدی پروتئین ها وجود دارد که شامل: کریستالوگرافی اشعه ایکس ، Nuclear magnetic resonance (NMR) و Cryo-electron microscopy (cryo-EM) می باشند. تمام این روشها به بیان مقادیر بالای از پروتئین با خلوص بسیار بالا نیاز دارند. بعنوان مثال در روش کریستالوگرافی اشعه ایکس در هر آزمایش به 20 میلی گرم از پروتئین با خلوص بالا (HPLC grade) نیاز می باشد. پس از بدست آوردن مقادیر کافی از پروتئین باید آنرا بصورت کریستال تبدیل کرد تا بتوان با بررسی تفرق اشعه آرایش بندی اتمها را به دست آورد. از معایب دیگر این روش هزینه بالای آن و نیاز به سیستمهای سینکروتون پیشرفته در مراکز انرژی هسته ای می باشد ولی در روش NRM به کریستال کردن پروتئین نیازی نیست و در حالت محلول انجام می شود. بدلیل پر هزینه بودن و سختی روشهای مذکور محققین تمایل زیادی به روشهای بیوانفورماتیکی جهت پیدا کردن ساختارپروتئین ها دارند. در این کارگاه مبنای ساختاری پروتئین آموزش داده می شود و سپس افراد با اصول روش های بیوانفورماتیکی پیشگویی ساختار پروتئین (روش ابتدا به ساکن، همسان سازی و نخ کردن ریسمانی) آشنا می شوند. نهایتا مفاهیم طراحی تطابق توالی – ساختار بحث شد و در بخش عملی هر فرد روشهای مذکور را اجرا خواهد کرد. در نهایت نحوه آنالیز نتایج و بدست آوردن بهترین ساختار ممکن در هر روش بررسی و انجام خواهد شد. این روشها در مهندسی پروتئین و آنتی بادی کاربرد دارد و همچنین نتایج حاصل از این روشها برای بدست آوردن مکانیسم ساختاری مربوط با پاتوژنز بیماریهای ژنتیکی و تاثیر موتاسیون در سرطان های مختلف مفید است. در زمینه علوم میکروبی با استفاده از این روشها رابطه میزبان-پاتوژن را در سطح اتمی بررسی کرد و اختلاف بین گونه ای را مورد مطالعه قرار داد.

سر فصل های کارگاه:
 مبنای ساختاری پروتئین ها
 روشهای تعیین ساختار پروتئین
 مبنای روش همسان سازی
 روشهای ابتدا به ساکن و نخ کردن Ab-initio and threading (عملی)
 تطابق توالی- ساختار (عملی)
 همسان سازی (عملی)
 آنالیز و تفسیر (عملی)

گروه مخاطبین این کارگاه (گروه هدف):

کلیه فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری و دانشجویان ارشد و کارشناسی رشته های:
علوم پایه، زیست شناسی ، بیوتکنولوژی ، زیست فناوری، بیوتکنولوژی دارویی،
دکتری داروسازی، پزشکان و دکتری حرفه ای، بیولوژی سلولی و مولکولی،
بیوشیمی، میکروبیولوژی، ژنتیک، علوم آزمایشگاهی ، گیاه شناسی،
جانور شناسی و مهندسی شیمی (بیوتکنولوژی و مهندسی بیوشیمی)

زمان:
27 الی 28 مهرماه 1393

محل اجرا:
انستیتو پاستور ایران

تلفن ثبت نام:
66954324ـ021
کارگاه پیشگویی ساختار سه بعدی پروتئین 3D protein structure prediction | ورود/ایجاد حساب کاربری [3] | 0 نظر ارسال شده است
ما در قبال نظرات پاسخگو نیستیم.
لینک های مرتبط
  [1] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&file=article&sid=146
  [2] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&catid=&topic=5
  [3] https://irmolmednet.ir/html/user.php