بررسی پیش نویس قانون ملی ایمنی زیستی [1]

نوشته شده توسط : kasra در تاریخ دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۸۶
Congress [2]
با اعلام اختتام بازنگری پیش نویس قانون ملی ایمنی زیستی، انجمن های تخصصی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران، ایمنی زیستی و ژنتیک ایران صاحبنظران کشور را به برنامه هم اندیشی در مورد این پیش نویس دعوت نموده­اند.
هم اندیشی بررسی پیش نویس قانون ملی ایمنی زیستی روز یکشنبه 13 خرداد از ساعت 14 الی 17 در سالن اجتماعات مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. در این هم اندیشی متخصصین رشته های مرتبط با بیوتکنولوژی و همچنین حقوق دانان صاحب نظر در مسایل علوم زیستی شرکت خواهند نمود.

انجمن های مزبور خواستار مشارکت عموم مردم و متخصصین در بررسی پیش نویس این قانون شده اند. از آنجا که این قانون، به طور مستقیم فعالیت های مرتبط با بیوتکنولوژی اعم از پژوهشی، توسعه فناوری، تولید و تجاری سازی را تحت تاثیر قرار می دهد، حضور کارشناسان و ارائه نظرات ارزشمند آنان، در این مقطع زمانی و پیش از تایید شورای ملی ایمنی زیستی و تقدیم لایحه دولت به مجلس، اثر تعیین کننده­ای بر سرنوشت بیوتکنولوژی در سال­ها و دهه­های آینده خواهد گذاشت.

گفتنی است، با امضاء پروتکل ایمنی زیستی کارتاهنا توسط کشور جمهوری اسلامی ایران در تاریخ سوم خرداد ماه 1380 و سپس تصویب آن در تاریخ 29مرداد1382 توسط مجلس شورای اسلامی، موضوع ایمنی زیستی کشور وارد مرحله عملیاتی شد. از آن زمان تاکنون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارات جهاد کشاورزی و نهایتاً سازمان حفاظت محیط زیست متولیان ایمنی زیستی کشور بوده اند.

کار مطالعه و تدوین پیش نویس قانون ملی ایمنی زیستی کشور از سال­ها پیش آغاز شده و رسالت نهایی آن به سازمان حفاظت محیط زیست سپرده شده بود، سرانجام پس از یک سال از آغاز تدوین پیش نویس، به پایان رسید.

این پیش نویس که توسط کمیته ای مرکب از کارشناسان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و تدوین شده بود، در بیش از 28 جلسه با حضور نمایندگان و متخصصان وزارتخانه ها و دستگاه­های عضو شورای ملی ایمنی زیستی کشور مورد بحث و بررسی و بازبینی قرار گرفت و مقرر شد در آینده نزدیک در دستور کار دومین جلسه شورای ملی ایمنی زیستی قرار گیرد.
بررسی پیش نویس قانون ملی ایمنی زیستی | ورود/ایجاد حساب کاربری [3] | 0 نظر ارسال شده است
ما در قبال نظرات پاسخگو نیستیم.
لینک های مرتبط
  [1] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&file=article&sid=12
  [2] https://irmolmednet.ir/html/index.php?name=News&catid=&topic=3
  [3] https://irmolmednet.ir/html/user.php