بیستمین دوره آموزش تئوری و عملی بیوانفورماتیک در علوم پزشکی
در تاریخ یكشنبه، ۱۲ بهمن ۱۳۹۳ توسط ahmadvand

اخبار علمی شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی وزارت بهداشت(صادر کننده گواهی های آموزشی معتبر در کشور)در نظر دارد " بیستمین دوره آموزش تئوری و عملی بیوانفورماتیک در علوم پزشکی" را از تاریخ 17 الی19 اسفند 1393 برگزار نماید.

مقدمه و تعریف این کارگاه:

بیوانفورماتیک یکی از علوم و فنون میان رشته ای جدید می باشد. بیوانفورماتیک علم نوینی است که در آن با استفاده از کامپیوتر، نرم افزارهای کامپیوتری و بانکهای اطلاعاتی سعی می گردد تا به مسائل بیولوژیکی بخصوص در زمینه های سلولی و مولکولی پاسخ داده شود. در این علم با بکارگیری الگوریتمها و نرم افزارها سعی می گردد تا تحقیقات وسیعتری در خصوص پروتئین ها و ژنها به عمل آید. بدین ترتیب فعالیت برجسته ای که متخصصین بیوانفورماتیک به آن مشغول هستند پروتئومیکس و ژنومیکس می باشد. ژنومیک شامل تجزیه و تحلیل داده ها و اطلاعات ژنتیکی بخصوص ژنوم موجودات است. در حقیقت ژنوم را باید توالی کل DNA موجود در سلولهای یک جاندار دانست که به عنوان ماده ژنتیکی عمل می نماید و سبب بروز صفات وراثتی (فنوتیپ) می شود، با انتقال ماده وراثتی از یک نسل به نسل دیگر ، صفات ارثی از یک نسل به نسل بعد منتقل می شود. بطور خلاصه باید گفت که ژنومیکس شامل توالی یابی و آنالیز ژنها و رونوشتهای آنها در یک موجود زنده است. پروتئومیکس به آنالیز پروتئین های یک موجود زنده گفته می شود. علاوه بر ژنومیکس و پروتئومیکس ، شاخه های دیگری از علوم زیستی وجود دارند که در بیوانفورماتیک از آنها استفاده می شوند که عبارتند از : متابولومیک و ترانسکریپتومیک. در هر کدام از این بخش ها سعی می شود تا به سوالات و پیچیدگیهای علم حیات (زیست شناسی)پاسخ داده شود. در حوزه متابولومیک سعی می شود تا داده هایی که در خصوص متابولیتهای سلولی هستند مورد مطالعه و تجزیه و تحلیل قرار گیرد و علم ترانسکریپتومیک می تواند ابزاری در جهت توسعه تکنولوژی مهندسی ژنتیک و مهندسی پروتئین باشد. برخی از محققین امروزی ، فصل جدیدی در حوزه علم بیوانفورمایتک معرفی می کنند که نام آنرا سامانه زیستی System-Biology نهاده اند. سامانه زیستی دستاورد جدیدی است که برای پاسخگوئی به مباحث پیچیده زیستی توسط محققان بکار می رود. سامانه زیستی شامل برهمکنش میان ژنومیک و پروتئومیک و نیز داده های بیوانفورماتیک است که برای درک کامل از فعالیتهای سیستم های زیستی بکار می رود. امروزه شناخت توالی DNA به تنهایی پاسخگوی نیاز علمی دانشمندان زیست شناس نمی باشد بلکه مکانیسم عمل مولکولها و اجزاء سلولی به شدت مورد توجه قرارگرفته است. تحقیقاتی که امروزه در علم زیست شناسی بسرعت رو به رشد است و در دل آن علوم جدیدی پدید می آید.

هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی هر چه بیشتر شرکت کندگان با مباحث تئوری و عملی در زمینه بیوانفورماتیک می باشد.

مباحث کارگاه را می توان به سه قسمت تقسیم کرد:

در قسمت اول:
ابتدا نحوه دستیابی به داده های (توالیهای) بیولوژیک به خصوص DNA و پروتئین ارائه می شود. پس از دستیابی به توالی ها یاد خواهیم گرفت که چگونه دو توالی (Pair Wise Alignment) یا چند توالی (Multiple Alignment )را با هم مقایسه کنیم و آنها را آنالیز کنیم.
قسمت دوم کارگاه:
آنالیز توالی و طراحی پرایمر توسط نرم افزار آموزش داده می شود.
در قسمت سوم کارگاه:
مباحث مربوط به پروژه ژنوم،نحوه کار با داده های پروژه ژنوم و ارتباط ژنها و مارکرها با بیماریها ارائه می شود. همچنین در مورد پیش بینی ژنها ، و پیش بینی ساختار سوم عملکرد یک پروتئین بحث خواهد شد.

در این دوره بعد از معرفی کارگاه، تعاریف مختلف بیوانفورماتیک و کاربرد های آن ارائه می شود. سپس با Public Domains و در راس آنها NCBI1 آشنا خواهید شد.

سرفصلهای این دوره:

- مقدمه ای بر بیوانفورماتیک تعاریف – کلیات کارگاه
- بانکهای اطلاعاتی اسید نوکلیئک
- آشنایی با برنامه GeneRunner Sequence Analysis
- بانک های اطلاعاتی پروتئینها
- Primer Design (Software,Online
- Similarity Search (blast, fasta
- Protein Structure و نرم افزارهای مربوطه
- Multiple Alignment & Phylogenetic
- Genome Browsers
- OMTM , dbSNP
- Protein Modeling
- Gene Prediction Methods

گروه های هدف این دوره:

ژنتیک انسانی(پزشکی مولکولی)، سلولی مولکولی ، پزشکان و پیراپزشکان ، رشته های علوم زیستی ، علوم آزمایشگاهی ، دارو سازی ، دکترای حرفه ای، بیوتکنولوژی پزشکی، بیولوژی مولکولی ، بیوشیمی ، میکروبیولوژی، ایمنی شناسی ، زیست فناوری ، علوم آماری و کلیه رشته های علوم پایه از مقطع کارشناسی تا Ph.D

مدرسین این دوره:

_ دکتر مرتضی کریمی پور( عضو هیات علمی و رییس بخش پزشکی مولکولی انستیتو پاستور ایران و دبیر علمی کارگاه)
_ دکتر سروش سرداری( عضو هیات علمی و رییس گروه بیوانفورماتیک و طراحی دارویی انستیتو پاستور ایران و رییس انجمن زیست فناوری سلامت ایران)
_ دکتر کیهان آزادمنش ( معاون آموزشی و عضو هیات علمی انستیتو پاستور ایران)
_ دکتر لادن تیموری( عضو هیات علمی بخش پزشکی مولکولی انستیتو پاستور ایران)

زمان:
17 الی 19 اسفند 93
محل برگزاری:
انستیتو پاستور ایران
تلفن های تماس:
66954324_021
64112449_021
رایانامه های شبکه:
molmednet@gmail.com
molmednet@yahoo.com
توجه : کارگاه فوق دارای تائیدیه و گواهی رسمی از معاونت آموزشی اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی وزارت بهداشت ، گواهی رسمی معتبر از شبکه تحقیقات پزشکی مولکولی وزارت بهداشت به دو زبان فارسی و انگلیسی و همچنین تاییدیه شورای پ‍وهشی انستیتو پاستور ایران می باشد.

بیستمین دوره آموزش تئوری و عملی بیوانفورماتیک در علوم پزشکی | ورود/ایجاد حساب کاربری | 0 نظر ارسال شده است
ما در قبال نظرات پاسخگو نیستیم.

معرفی شبکه

صفحه نخست

درباره شبکه
اهداف
رسالت (ماموریت)
اولویت ها

برنامه استراتژیک
اساسنامه (جدید)
اعضا شبکه
آمار

مجمع عمومی
دستورالعمل برگزاری مجمع عمومی
ارکان شبکه

شبکه پزشکی مولکولی کشور زیر نظر معاونت تحقیقات و فناوری بوده و ارکان آن شامل ساختار ذیل است:

اعضاء شبکه

شورای راهبردی 

رئیس شبکه 

دبیرخانه  

شورای پژوهشی- آموزشی

فعالیت های شبکه

 زیرساختاری
 ستادی و اجرایی
 آموزشی

ابزار و امکانات سایت
· مدیریت سایت
· ثبت نام و ایجاد کاربر جدید
· فرم ها و گزارش ها
· سوالات پرسیده شده
· فهرست کاربران
· اخبار
· معرفی ما به دوستانتان
· انتقادات و پیشنهادها
· جستجو پیشرفته
· گزارش ها و مقالات علمی
· آمار مشاهدات
· ارسال خبر
· عناوین
· لیست برگزیده
· پیوندها
· خروج
پذیرش طرح

شرایط پذیرش طرح

اهداف پذیرش طرح

اولویت های تحقیقاتی
گردش کار بررسی طرح

شاخص های انتخاب طرح

پرسشنامه طرح های تحقیقاتی 
راهنمای نگارش طرح

ارتباط با شبکه

دبیرخانه شبکه پزشکی مولکولی ایران از سال 1379 و بنابر صلاح دید معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در انستیتو پاستور ایران مستقر می باشد.
کلیه علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره واتساپ دبیرخانه شبکه 09373022275 یا به آدرس پست الکترونیکی شبکه molmednet@gmail.com تماس حاصل نمایند.Copyright© 2008-2017 Iranian Molecular Medicine Network
Webmaster: Dr. Kasra Esfahani